..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..
ضرب المثل های مالی اداری
به مردود می‌گیره تا به مشروط راضی شه!
توصیه امروز به مدیران

درکنار استراحت برای هفته پیشرو برنامه ریزی کنید بطوریکه در ذهن خود هر کاری انجام دهنده و مدت انجام آن مشخص باشد.

توصیه امروز به حسابداران

بطور هفتگی ماهیت حساب ها را در تراز آزمایشی سطح سوم کنترل نمایید.

وقت طلاست
همراهان
امروز317
دیروز402
هفته1268
ماه4640
کل1454453
ساعت و تاریخ
چهارشنبه, 23 آبان 1397
فرم ورود به سایت

کا را نا تمام رها نکن که تمام زحماتت از بین می رود.

نرخ و نحوه پرداخت مالیات وکلا چگونه است ؟

نرخ و نحوه پرداخت مالیات وکلا چگونه است ؟

 

مطابق ماده 103 ق.م.م :

وکلا موظفند به عنوان علی الحساب مالیاتی به میزان 5 درصد حق الوکاله بر روی وکالتنامه تمبر باطل و الصاق نمایند.

مبلغ حق الوکاله بدین صورت محاسبه می شود :

در دعاوی كه خواسته آنها مالی است مطابق حق الوكاله مقرر در تعرفه.

در دعاوی كیفری نسبت به مورد ادعای خصوصی كه مالی باشد مطابق حق الوكاله مقرر در تعرفه.

در دعاوی كه موضوع وكالت مالی نباشد مطابق حق الوكاله مقرر در آئین نامه حق الوكاله.

در دعاوی كه تعیین بهای خواسته قانوناً لازم نیست مطابق حق الوكاله مقرر در آئین نامه حق الوكاله.

در دعاوی كیفری كه تعیین حق الوكاله به نظر دادگاه است مطابق حق الوكاله مقرر در آئین نامه حق الوكاله.

در مورد دعاوی كه در مراجع اختصاصی غیرقضایی رسیدگی می‌شود و برای حق الوكاله آنها تعرفه خاصی مقرر نشده است مانند اختلافات مالیاتی و نظایر آنها میزان حق الوكاله بر اساس مبلغ مابه الاختلاف بصورت پلکانی بشرح زیر است :

تا 1 میلیون تومان 5%

تا 3 میلیون تومان نسبت به مازاد 1 میلیون تومان 4%

مبالغ بیشتر 3%

نکته 1 : عنوان وکیل در ماده 103 درخصوص هر کسی که وکالتنامه از دیگری دارد صادق است. شامل وکلای دادگستری، كسانی كه در محاكم اختصاصی وكالت می‌كنند و هر کسی که وکالتا در مراجع قانونی کاری انجام می دهد. به استثنا كارمندان مؤدی یا پدر– مادر- برادر- خواهر- پسر- دختر- نواده و همسر مؤدی که از انجام مقررات این ماده معافند.

نکته 2 : تمبر باطل شده و مالیات پرداخت شده وکلا به عنوان "علی الحساب" مالیاتی ایشان می باشد و مالیات قطعی پس از رسیدگی توسط واحد مالیاتی تعیین و علی الحساب پرداختی از آن کسر خواهد شد. ضریب تعیین درآمد مشمول مالیات وکلا 55%  حق الوکاله های دریافتی می باشد.

نکته 3 : در دعاوی که حق الوکاله بصورت مرحله ای تعیین و دریافت می شود در هر مرحله وظیفه پرداخت مالیات و ابطال تمبر جداگانه انجام می شود.

نکته 4 :  در هر مورد كه طبق مفاد این ماده عمل نشده باشد وكالت وكیل در هیچ یك از دادگاه‌ها و مراجع قابل قبول نخواهد بود به استثناء زمانی که وکیل وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری‌ها باشد كه احتیاج به ابطال تمبر ندارند.

نکته 5 :  اگر موکل وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری‌ها باشند باید 5 درصد از حق الوکاله پرداختی به وکلا را کسر و بابت علی‌الحساب مالیاتی وكیل تا پایان ماه بعد به اداره امور مالیاتی محل پرداخت نمایند.

نکته 6 : در صورتی كه پس از ابطال تمبر پرونده به وكیل دیگری واگذار شود وكیل جدید مكلف به ابطال تمبر روی وكالتنامه مربوط نخواهد بود.

نککته 7 : در مواردی كه دادگاه‌ها حق الوكاله را بیشتر یا كمتر از مبلغی كه مأخذ ابطال تمبر روی وكالتنامه قرار گرفته است تعیین نمایند مدیران دفتر دادگاه‌ها مكلف‌اند میزان حق الوكاله را به اداره امور مالیاتی مربوط اطلاع دهند تا ما به‌التفاوت مورد محاسبه قرار گيرد .

جستجو در سایت
آخرین اخبار