..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..
ضرب المثل های مالی اداری
پیمانکار با پیمانکار / کارفرما با کارفرما!
توصیه امروز به مدیران

بسياري از انسان ها يك عمر به ماهيگيري مي روند اما هرگز نمي فهمند كه دنبال ماهي نيستند.

توصیه امروز به حسابداران

My message for Day 26

وقت طلاست
همراهان
امروز352
دیروز331
هفته3190
ماه14068
کل1535077
ساعت و تاریخ
یکشنبه, 05 خرداد 1398
فرم ورود به سایت

ابلاغ امروز، کاغذی بی ارزش برای فرداست، هنر اين است تا زمانی که مسئوليت به عهده ماست کاری برای ديگران انجام دهيم، چون با اين کار، کاری هم برای خودمان کرده ايم.

چگونه در رسیدگی ارزش افزوده علی الراس نشویم

چگونه در رسیدگی ارزش افزوده علی الراس نشویم

پس از تصویب و اجرای قانون ارزش افزوده از ابتدای مهر ماه سال 1387 ، رویکرد سازمان امور مالیاتی در حین رسیدگی دفاتر کاملا متفاوت می باشد. ولیکن فرآیند رسیدگی و تشخیص علی رغم تشابه به رسیدگی عملکرد ،  نتیجه ای کاملا متفاوت دارد.

 

بهمین منظور در فرآیند ثبت و نگهداری مستندات ارزش افزوده می بایست به مطالب زیر توجه نمود:

الف- در خصوص ارزش افزوده پرداختی :

1-در حین خرید و دریافت  "فاکتور رسمی " تصویر "گواهینامه ارزش افزوده " را دریافت و در سامانه ارزش افزوده صحت و سقم آن را استعلام نمایید.

2-تصویر "فاکتور رسمی" را "ثبت سند" نموده و اصل آن را در "پرونده سازمان امور مالیاتی "سال جاری نگهداری نمایید.

3-تصاویر پرداختی ها بابت "فاکتور رسمی""ثبت سند" نموده و اصول آن را در "پرونده سازمان امور مالیاتی "سال جاری پس از منضم نمودن به اصل فاکتور بایگانی نمایید.

4-برای فاکتور های رقم بالا و درشت اصول  اسناد و مدارک دال برپرداخت و خروج از حساب شامل : فرم ساتنا ، رسید حواله بانکی ، رسید حواله اینترنتی و... را به اصل فاکتور منضم و در پرونده سازمان امور مالیاتی سال جاری بایگانی نموده و تصاویر آن  را ثبت سند نمایید.

5-مبالغ پرداختی بابت ارزش افزوده پرداختی را حتما در" سرفصل حساب ارزش افزوده "طبقه بندی نمایید.

6-کلیه هزینه ها و خرید های دارای ارزش افزوده را در "سامانه  خلاصه معاملات فصلی" ( موضوع ماده 169 مکرر) بطور فصلی ثبت نمایید.

ب- در خصوص ارزش افزوده دریافتی :

1-برای صدور صورتحساب رسمی عجله نکنید ، بلکه پس از قطعی شدن معامله و یا تایید صورت وضعیت ارسالی ، نسبت به صدور فاکتور رسمی اقدام نمایید.

2-نسبت به تقدم و تاخر فاکتور های رسمی از حیث تاریخ و شمارگان فاکتور بسیار دقت عمل داشته باشید.

3-در صورت دریافت پیش دریافت فقط به نسبت خدمات انجام شده ی تایید شده نسبت به صدور فاکتور رسمی اقدام نمایید.

4- کلیه فاکتور های صادره ی  دارای ارزش افزوده را در "سامانه  خلاصه معاملات فصلی" ( موضوع ماده 169 مکرر) بطور فصلی ثبت نمایید.

5-فارغ از عدم دریافت تمام و یا قسمتی از مطالبات خودد در پایان هر فصل نسبت به پرداخت و یا تقسیط بدهی ارزش افزوده ( مطابق اظهار نامه ) اقدام نمایید.

6-در پایان هر فصل و پایان سال جمع گردش بدهکار "حسابهای دریافتنی" خود را با  مجموع صورتحساب های صادره با احتساب ارزش افزوده مطابقت دهید.

7- مبالغ دریافتی بابت ارزش افزوده دریافتی را حتما در" سرفصل حساب ارزش افزوده "طبقه بندی نمایید.

8-سعی کنید مبالغ دریافتی از بابت ارزش افزوده را به یک حساب پشتیبان منتقل نموده تا در پایان هر فصل دچار کمبود نقدینگی نگردید.

عباس زمانی

کارشناس مالی اداری 

تلفن تماس : 091121833162

 

جستجو در سایت
آخرین اخبار